[AKTUALIZACJA 01.01.2021 r.]
Obecnie przy ogólnodostępnych elektronicznych mapach z GPS, darmowej nawigacji w telefonie ( ja z powodzeniem korzystam od kilku lat z aplikacji Here), planerach tras google dla nawet przeciętnego niedzielnego turysty dojazd do Chorwacji nie powinien stanowić dużego problemu. Jednak biorąc pod uwagę mnogość zapytań w tej materii i duże zainteresowanie Chorwacją zagadnienie wydaje się być warte ujęcia w nieco szerszej perspektywie, niż tylko zaznaczenie na mapie startu i mety naszej wakacyjnej podróży.
Mój pierwszy wyjazd do Chorwacji w 2005 roku zaplanowałem bez elektronicznych gadżetów przy wykorzystaniu jedynie dwu częściowej, bardzo niedokładnej papierowej mapy, kupionej jako dodatek do gazety. Za przewodnika posłużyło mi podarowane zdjęcie z przepięknym widokiem na kamienistą plażę Chorwacji oraz myśl – chcę tam być! To zdjęcie jest do dzisiaj na moim biurku.
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które nurtują każdego kto planuje wyjazd samochodem do Chorwacji :
1.Którą trasę wybrać ?
2.Czy warto ominąć płatną autostradę w Słowenii ?
3.Winiety, opłaty w drodze do/i z Chorwacji – co, gdzie, za ile kupić bez przepłacania?
4.Gdzie i za ile zatankujesz na trasie paliwo, także LPG?
5.Jakie dokumenty są niezbędne oraz w co musisz wyposażyć Twój pojazd jadąc do Cro?
6.Ile kosztuje przejazd do/ z Chorwacji ?
7.Jakie są alternatywne środki transportu?
Od 2009 roku jestem fanem i członkiem forum miłośników Chorwacji http://www.cro.pl. Tam zasięgam porad, czasem także pomagam poszukującym odpowiedzi, znajduję wszystkie niezbędne a co najważniejsze – sprawdzone informacje. Prawdziwa, daleka od chaotycznego mainstreamu skarbnica praktycznej wiedzy o Chorwacji. Warto poszukiwania na nurtujące pytania skierować właśnie na to forum. Poza tym zawsze jest pod ręką wyszukiwarka. Najważniejsze to zdrowy rozsądek, myślenie i szukanie odpowiedzi. [aktualizacja 2017] Od 7 kwietnia 2017 r. zaostrzono kontrole na granicach zewnętrznych strefy Schengen, co przełożyło się na dłuższy czas oczekiwania na granicy z Chorwacją. Jak ominąć zatłoczone przejścia graniczne na granicy Chorwackiej z Węgrami i Słowenią? Jak uniknąć korków na granicy z Chorwacją – odpowiedź znajdziesz tutaj [klik]

1.Którędy do Chorwacji? Która trasa do Chorwacji będzie najlepsza?
UWAGA !!! Szczegółowe informacje dotyczące tranzytu i przepisów Covidowych aktualizowane na bieżąco znajdziesz tutaj: ReOpen.Eu dostępny także jako apka.
Na przykładzie moich 7 tras z Katowic do Chorwacji (Trogir, Ciovo, Jesenice, Moscenicka Draga,Vinisce):
a)[1116 km – 10h,29m]
Trasa najszybsza: Czechy Ostrava/Brno➥Austria Wiedeń/Graz➥Słowenia Maribor
➥Chorwacja Zagrzeb /Karlovac – autostrada A1 w kierunku Splitu lub A6 w kierunku Rijeki/Istrii
Dodatkowo płatne: autostrady w Czechach, Austrii, Słowenii i Chorwacji.
b)[1137 km – 11h,53m]Trasa z objazdem płatnego odcinka autostrady w Słowenii, gdzie +21 km, czasowo +45 minut z zyskiem minimum 30 euro jadąc na min.7 dni. W trakcie sezonu, przy wyjeździe weekendowym ta trasa będzie szybsza od wariantu „a” !
Czechy Ostrava/Brno➥Austria Wiedeń/Graz/Mureck (ZMIANA OD 07.08.2020)➥Słowenia Lenart/Ptuj(most w centrum)/Videm pri Ptuju/
Zgornji Leskovec ➥Chorwacja Cvetlin/Trakoscian/Zagrzeb/Karlovac a dalej autostradą A1 w kierunku Splitu lub A6 w kierunku Rijeki/Istrii.
Dodatkowo płatne: autostrady w Czechach, Austrii i Chorwacji.
c)[1096 km – 11h,47m] Trasa z pominięciem płatnej autostrady w Słowenii, gdzie to najkrótsza kilometrowo trasa jednak czasowo +1h do najszybszej trasy ale z zyskiem minimum 30 euro i parę litrów zysku na mniejszym spalaniu 🙂 Czechy Ostrava/Brno➥Austria Wiedeń/Ilz/BadRadkersburg ➥Słowenia Spuhlja➥
Chorwacja Cvetlin/Trakoscian/Zagrzeb/Karlovac a dalej autostradą A1 w kierunku Splitu lub A6 w kierunku Rijeki/Istrii:
Dodatkowo płatne: autostrady w Czechach, Austrii i Chorwacji.
d)[1105 km – 12h,11m] Trasa przez Słowację ,Węgry, Słowenię (Koszty zestawu winiet podobne jak przy trasie przez Czechy i Austrię -szczegóły w pkt.3)
Słowacja Żylina/Bratysława➥Węgry Gyor/Szombathely➥Słowenia Lendava
➥Chorwacja Cakovec/Zagrzeb/Karlovac a dalej autostradą A1 w kierunku Splitu lub A6 w kierunku Rijeki/Istrii:
Dodatkowo płatne: autostrady na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji.
Trasa raz przerabiana w 2007 roku. Bez zachwytu. Polecam głównie osobom mieszkającym w południowo -wschodniej części kraju. [aktualizacja 2017 rok] …Dociera coraz to więcej dobrych informacji na temat poprawy jakości drogi nr 86 na Węgrzech i szybko postępujących pracach przy Słowackiej autostradzie – kto wie może w tym roku na urlop do Chorwacji pojedziemy przez Słowację i Węgry? [aktualizacja 2017] Już jest długo wyczekiwany kolejny odcinek autostrady w Słowacji (10 czerwca 2017 otwarty odcinek drogi ekspresowej Zwardoń -Cadca), zakończony kolejny etap autostrady M86 na Węgrzech – obecnie konkurencyjna, szybka trasa z południowej Polski do Chorwacji przez Słowację i Węgry (Zwardoń, Żylina, Bratysława,Szombathely, Nagykanizsa)
Uwaga ! Zarówno Słowacy jak i Węgrzy mocno suszą na tej trasie 😉 .[Aktualizacja 07.2018r] Trasa przetestowana i moje spostrzeżenia-> bardzo uciążliwy odcinek po stronie Polskiej (Przybędza -Milówka), sporo ograniczeń prędkości po stronie Słowackiej, kilka zwężek i zwierzęta leśne na autostradzie. Do tego stanowiska z videorejestratorami… tak, wiem wystarczy jechać zgodnie z przepisami ;).
e)Trasa szybka z północno-zachodniej Polski:
Szczecin➥Niemcy Berlin/Regensburg➥ Austria (tunele na A9:Bosruck i Gleinalm)/Graz➥Słowenia MLP➥Chorwacja Zagrzeb/Trogir
2.Dlaczego warto ominąć płatny odcinek autostrady w Słowenii jadąc przez Czechy i Austrię do środkowej lub południowej Chorwacji?
- Omijamy korek na przejściu granicznym SLO-HR „Macelj/Dragonja – w sezonie, w ciągu dnia minimum godzina stania.
- Jesteśmy w połowie trasy, więc łatwiej o ewentualny nocleg w rozsądnej cenie przy trasie objazdu np. tutaj: Nocleg na objeździe autostrady w Słowenii
- Możemy zrobić sobie dłuższą przerwę na pyszny obiadek lub kolację z noclegiem na przykład tutaj Siva Caplja
- Zostawiamy w kieszeni 30 euro (koszt zakupu dwóch winiet na płatną autostradę w Słowenii)
- Tankując na stacji paliw zaraz po zjeździe z Austriackiej autostrady np. tutaj: B69, 8471 Spielfeld, Austria -> zyskujemy około 20 euro na pełnym baku w jedną stronę (na litrze PB nawet 0,40 euro) … a jadąc przepisowo trendy stylem „ecodrive” nasz pojazd pożre mniej paliwa 😉
3.Opłaty drogowe. Winiety 2021. Koszty przejazdu do Chorwacji.
Bez stresu i prosto do celu a przede wszystkim tylko sprawdzone, praktyczne informacje! Nie daj się zwariować !
W Czechach już nie [od 01.01.2021r. winiety na Czechy online (klik)] a w Austrii, Słowenii i owszem obowiązują winiety naklejane na szybę, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech winiety w postaci wydruku, potwierdzenia w formie sms. Nowość! [Grudzień 2017], winiety na Austrię bez prowizji kupisz także w formie elektronicznej na stronie operatora autostrad w Austrii [klik]. Ciekawostki-Austriacką winietę elektroniczną można edytować przed okresem obowiązywania-numer rejestracyjny oraz termin ważności, można też skrócić 18-to dniowy okres karencji tak, aby obowiązywała już od daty zakupu 😉 !!! Słowackie winiety można kupić bez prowizji na stronie z winietami na Słowackie autostrady (klik). (Strona także w języku Polskim) lub tradycyjnie na stacji paliw, lub automacie na przejściu granicznym a także -> tutaj nowość!, na smartfonie, dzięki bezpłatnej aplikacji eznamka. Węgierskie winiety można kupić na stronie z winietami na Węgierskie autostrady[klik] a tu [klik]wersja z ułatwieniem po polsku -krok po kroku na stacji paliw w kraju tranzytowym. Za granicą na stacjach paliw nie ma prowizji a w punktach z winietami i owszem. Pozostałe winiety (na Austrię /od 12.2017 Austrię także online/, Czechy, Słowenię) kupujemy na pierwszej napotkanej stacji paliw w danym kraju bez prowizji i strachu, że coś się nam wydarzy po drodze. Jest to dobra okazja, aby rozprostować kości, skorzystać – jeśli trzeba z toalety i chwilę odpocząć. Skrócona instrukcja obsługi naklejanych winiet -> każda naklejana winieta na odwrocie ma obrazkową instrukcję obsługi t.j. informację w którym miejscu należy nakleić na szybę. Na wypadek kontroli należy zachować kupon kontrolny naklejonej winiety z wpisanym numerem rejestracyjnym…koniec instrukcji. Jeśli jedziesz na więcej niż 10 dni optymalny zestaw w zależności od wybranej trasy to miesięczna winieta na Czechy (naklejka), Słowację (wydruk lub sms) i Węgry (wydruk) a dwie tygodniowe winiety na Austrię (naklejka). Prawie aktualne ceny winiet znajdziesz tu: winiety Europa [kilk], jednak zakup na tej stronie obciążony jest dodatkową prowizją. Analogiczne ceny podwyższone o prowizję jak w PZM’ocie mają stacje benzynowe Shell i BP w Polsce. Najwyższe prowizje dolicza portal „winiety” .Wszystkie winiety można nabyć także przez internet w serwisie z winietami bez extra prowizji. [klik] Jaki z tego płynie wniosek?
Zakup winiety jest bardzo prosty!
Wszystkie winiety najtaniej i najszybciej kupimy na stacji paliw w danym kraju tranzytowym lub bezpośrednio u operatora autostrad. Wybór należy do Ciebie :).
Ja kupuje na pierwszej stacji paliw w danym kraju, gdzie przy okazji mam zaplanowane przerwy w trasie. Chorwacja autostrady – opłata za przejazd autostradami w Chorwacji uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz pokonanego odcinka trasy. Na wjeździe pobierasz bilet a płacisz na bramkach wyjazdowych. Płacić można kartą lub gotówką – w kunach i euro. Przy płatności gotówką w euro resztę otrzymasz w kunach wg. kursu widocznego w okienku operatora na bramce wyjazdowej. Szczegółowy cennik, kalkulator opłat drogowych w Chorwacji znajdziesz tu: cennik autostrad w Chorwacji [klik]. Tutaj [Klik] znajdziesz intuicyjny kalkulator opłat za Chorwackie autostrady od punktu A do B. Szczegółowe przepisy drogowe (m.in. ograniczenia prędkości) dla danego, wybranego kraju znajdziesz dzięki uprzejmości http://www.autempoeuropie.pl tu: przepisy drogowe obowiązujące w danym kraju [klik]
Ceny winiet bez prowizji pośredników, zakup na stacji paliw lub w automacie na granicy 2019 rok:
Austria dla pojazdów do 3,5t 10 dni 9,50 € 2 miesiące 27,80 €
Czechy dla pojazdów do 3,5t 10 dni 12,15 € 1 miesiąc 17,22 €
Słowenia dla pojazdów do 3,5t 7 dni 15,00 € 1 miesiąc 30,00 €
Węgry dla pojazdów do 3,5t 10 dni 10,50 € 1 miesiąc 15,00 €
Słowacja dla pojazdów do 3,5t 10 dni 10,00 € 1 miesiąc 14,00 €

4.Tankowanie. Gdzie i za ile zatankujesz na trasie paliwo, także LPG?
Warto rozplanować sobie tankowanie w taki sposób, aby nalewać w kraju, gdzie relatywnie paliwo jest tańsze. W tej kwestii wiele zależy od rodzaju paliwa, wielkości baku, spalania. Dla przykładu przy wyborze wariantu przez Czechy, Austrię, Słowenię najtańsze paliwo jest w Austrii. Oczywiście na autostradzie należy się liczyć z nieco wyższą ceną niż poza trasą. Różnice dochodzą nawet do 0,40 euro na litrze. Uwaga! Nie wszystkie stacje benzynowe nawet przy głównych trasach są czynne 24h. Wspominam o tym, gdyż miałem przymusowy postój na węgierskiej autostradzie czekając godzinę na otwarcie stacji o 2 w nocy. Jeśli jedziesz „na gazie” przydatne będzie info o lokalizacji stacji z LPG, które znajdziesz tutaj [klik]Aktualne ceny paliw na stacjach w Europie znajdziesz tu: ceny paliw w Europie [klik]
5.Jakie dokumenty są niezbędne przy wyjeździe do Chorwacji ?
Całą strefę Schengen przejedziesz na dowodzie osobistym lub paszporcie – dokument do wyboru. Uwaga ! Data ważności dokumentu tożsamości to minimum 90 dni. Tutaj to możesz sprawdzić [klik] Jaki dokument do Chorwacji? Jedziesz z dowodem osobistym lub paszportem. Przy trasie do Dubrownika przez BiH paszport także nie jest wymagany! Kierowca oczywiście musi posiadać ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, aktualną polisę OC. Przy wyjeździe cudzym pojazdem koniecznie zabierz ze sobą upoważnienie do wyjazdu za granicę. Rzadko jest to sprawdzane ale zawsze może trafić się służbista i co wtedy?
6.Zastanawiasz się ile kosztuje przejazd do Chorwacji? Możesz policzyć sam zanim pojedziesz.
Ilekroć z kimś rozmawiam na temat tego, gdzie byłem na wakacjach lub jakie mam plany urlopowe i wspomnę o Chorwacji słyszę „o to pewnie drogi szpas”. Drogo- niedrogo – pojęcie względne. Jak planuję wyjazd to chcę się zmieścić w budżecie. Oczywiście także i w tym względzie – planowaniu wydatków na wyjazd do Cro – znalazłem pomoc na forum http://www.cro.pl . Jednym z narzędzi do wyliczenia kosztów będzie kalkulator w wersji on line ViaMichelin [klik] , gdzie możesz wprowadzić punkt startu, punkty pośrednie i finał trasy. Dla lepszego rozplanowania trasy wpisujesz datę i godzinę startu (przydatne dla lepszego rozplanowania trasy i omijania korków na granicy) Jak skutecznie ominąć korki i nie stać na granicach – opisałem tu [klik] Dodatkowo, jeśli chcesz dla precyzyjnego wyliczenia kosztów uzupełniasz markę i model samochodu 🙂 oraz jego średnie spalanie. Do Ciebie należy wybór czy jedziesz szybciej, czy też omijasz drogi z winietami i odcinkami płatnymi – to opcje indywidualne. Finalnie otrzymujesz takie przydatne informacje jak :
- mapkę,
- opis trasy do wydruku,
- koszty paliwa,
- koszty winiet,
- koszty opłat drogowych w Chorwacji
Powyższe dane są wystarczające, aby sobie odpowiedzieć na pytanie – ile kosztuje dojazd samochodem do Chorwacji. Chcesz wiedzieć ile kosztują winiety, poszczególne odcinki autostrady w Chorwacji – zerknij nieco wyżej na punkt 3 „opłaty drogowe, winiety”!. W przedstawionej aplikacji możesz także wybrać „usługi dostępne na trasie” m.in. hotele, restauracje, stacje benzynowe, obiekty turystyczne. Przykładowa trasa ViaMichelin z wyliczeniem kosztów [klik]
7.Wyposażenie obowiązkowe, czytaj zdroworozsądkowe.
W krajach, przez które pojedziesz przepisy dotyczące wyposażenia obowiązkowego nieco się od siebie różnią. Niemniej nie rozmieniałem się na drobne i zestawiłem wszystko co wymagane w jedną listę. Poza wyposażeniem wymaganym, poniższy zestaw zawiera też elementy przydatne. Czyli, wyposażenie samochodu w trasie do Chorwacji:
- kamizelka odblaskowa (dla kierowcy i wszystkich pasażerów pojazdu),
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- komplet żarówek zapasowych
- zapasowe bezpieczniki elektryczne
- podnośnik
- koło zapasowe i klucz do jego montażu lub zestaw naprawczy
- linka holownicza
- srebrna taśma klejąca (!)
Informacja dla zachowania spokoju podczas kompletowania wyposażenia -zespół przepisów międzynarodowych z 8 listopada 1968 roku został przyjęty przez wszystkie państwa Unii Europejskiej a w jednym z punktów mówi, że wyjeżdżając samochodem za granicę, musimy mieć tylko to, do czego obliguje nas prawo krajowe, więc nie dajmy się zwariować !
Warto przejrzeć zakres ubezpieczenia naszego samochodu i O.W.U. dotyczące zdarzeń za granicą. Zwróć uwagę na opcję holowania (sprawdź koniecznie limity kilometrów) poza granicami kraju w EU, wariant z samochodem zastępczym lub nawet hotel na czas naprawy (serwis może się wydłużyć). Jeśli nie masz takich wariantów nie przejmuj się – zawsze możesz dokupić ubezpieczenie assistance tylko na czas wyjazdu i na określone ryzyka. Koszt w granicach 100 zł za spokój ducha. Zrób to lub jeśli nie chcesz to już teraz pomyśl, co zrobisz jak Twoje auto odmówi posłuszeństwa w trasie za granicą? Aby zapobiec temu, co można przewidzieć zawsze przed wyjazdem robię mały przegląd samochodu w stacji kontroli pojazdów. Zabezpieczamy sprzęt mechaniczny a co z nami? No właśnie – trzeba też pomyśleć o sobie wyrabiając bezpłatną kartę EKUZ z NFZ. Krok po kroku jak wyrobić kartę EKUZ ? [klik]. Opcjonalnie można zakupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne/turystyczne. To nie ustrzeże nas przed niespodziankami ale na pewno zapewni Ci większy komfort psychiczny podczas urlopu.
8.Jeśli nie masz własnego samochodu to jak inaczej możesz dotrzeć do Chorwacji?
Oczywiście można autostopem :). Alternatywą dla własnego samochodu może być wynajem samochodu lub, co w opinii wielu Klientów jest bardziej komfortowe – skorzystanie z usługi firmy transportowej, która zawiezie Cię z Polski wprost na wymarzone, Chorwackie wakacje. Przyjeżdżasz na miejsce wypoczęty i co istotne- nie musisz się martwić o trasę, tankowanie, winiety, ewentualny nocleg w trasie czy dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Pakujesz rodzinę, znajomych i ruszasz na urlop! Usługę przewozu do Chorwacji na bardzo wysokim poziomie w nowych, klimatyzowanych pojazdach świadczy m.in. firma Pani Bożeny i Piotra. Kontakt do tej profesjonalnej firmy znajdziesz pod linkiem: „Zawiozę Cię właśnie tam, gdzie chcesz -do Cro też 🙂 ” [klik] . Poza dużym doświadczeniem, troską o komfort Klienta firma wyróżnia się także konkurencyjnymi cenami. Przy zamawianiu usługi powołaj się na stronę niedzielnyTurysta PL. Niewątpliwie najszybszym środkiem transportu do Cro jest samolot. W ostatnim czasie operatorzy tanich linii lotniczych w okresie lipiec- sierpień zaproponowali konkurencyjne ceny na przelot z Warszawy do Splitu za jedyne 219 złotych a za trasę Katowice Split 168 zł. Jest też transport szynowy, jednak dość abstrakcyjnie brzmi dla mnie dojazd pociągiem, gdyż podróż z przesiadkami może trwać nawet 30 godzin. Jedak nie ważne czym i jak – ważne aby dotrzeć do wytyczonego celu. Do odważnych świat należy!
Dzięki za cenne wskazówki! Szkoda tylko, że kalkulator by Iggy nie działa już… 😦
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Pablo – dzięki za czujność :). Bardzo przydatny Kalkulator by Iggy nie działa, więc w artykule umieściłem podobny – nawet prostszy w obsłudze.
PolubieniePolubienie
.
PolubieniePolubienie
Bardzo przydatne dziękuję za linki 😊
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękujemy za miłe słowa. Zapraszamy ponownie po praktyczne i sprawdzone informacje na NiedzielnyTurysta.Pl 🙂
PolubieniePolubienie
wszystko super napisane, tylko jedna uwaga..przed 2013r. paszport też nie był wymagany
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy ponownie po praktyczne i sprawdzone informacje :). Chorwacja stała się członkiem UE 1 lipca 2013 roku i od tego czasu można przekroczyć granicę z HR korzystając z dowodu osobistego.
PolubieniePolubienie
zanim Chorwacja w 2013r. weszła do Unii, również można było wjeżdżać na dowód osobisty, było to możliwe dzięki art. 154 Ustawy o cudzoziemcach (Zakon o strancima, Narodne novine br.: 130 z 16.11.2011 r.) oraz art. 3 Rozporządzenia o systemie wizowym (Uredba o viznom sustavu, Narodne novine br.: 54 z 14.05.2012 r.), w świetle których obywatele wszystkich państw Europejskiego Obszaru Ekonomicznego mogą wjeżdżać do i przebywać na terytorium Republiki Chorwacji do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
więc nieprawdą jest pisanie, ze na dowód osobisty można wjeżdżać dopiero od 2013r.
PolubieniePolubienie
Z tego co pamiętam Chorwaci wymagali dwóch trójkątów ostrzegawczych. Kręte drogi lokalne, awaria samochodu, konieczność wystawienia trójkątów przed i za autem. Ja wożę taki zestaw.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagany jest tylko 1 trójkąt. Jeśli jedziesz z przyczepą dwa trójkąty. Podajemy sprawdzone i praktyczne informacje w oparciu o, w pierwszej kolejności wiarygodne źródła: Ambasada Chorwacka, Polskie MSZ. Posiadanie dwóch na pewno nie zaszkodzi. Szerokości na trasie 🙂
PolubieniePolubienie
Ja tam uwielbiam Hrvatska, i przyszłym roku się tam wybieram napewno, bloga śledzę intensywnie i dzięki za kawał dobrej roboty Radzio. Pozdrowienia ze Szczecina
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki Domino
I do zobaczenia 🙂
PolubieniePolubienie
Bardzo pomocny tekst
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękujemy i zapraszamy ponownie. Zawsze praktyczne i sprawdzone informacje.
PolubieniePolubienie
Super blog wszystko prosto wytłumaczone bez zbendnego lania wody super dobra robota
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki :). Tylko praktyczne i sprawdzone informacje.
PolubieniePolubienie
Witam,
Mam zapytanie o link do planowania trasy Via Michelin. Próbuję zaplanować trasę przez Słowację – Węgry – Chorwacja (Okrug Gornj) mam problem z ustawieniem trasy ciągle zmienia mi na dodatkowe punkty na trasie których nie chcę, w jaki sposób mogę ustawić tylko przez te kraje? Proszę o poradę która trasa będzie najlepsza/najszybsza/najtańsza?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Witam. Już pędzę z pomocą. Trasa najszybsza na pewno nie będzie najtańsza ( szybki przejazd autostradami swoje kosztuje). Najlepsza ale krajoznawczo będzie trasa najtańsza ale też najdłuższa. Trasę przez Słowację i Węgry opisałem w pkt.1d. artykułu.
W viamichelin można poprzez „opcje „wybrać rodzaj trasy i tak mamy do wyboru: zalecaną, najszybszą, najkrótszą i turystyczną. Aby mapa poprowadziła wg. Oczekiwań trzeba wprowadzić punkty pośrednie trasy.
Cel już znam -wyspa Ciovo. Skąd wyruszacie i na jak długo?
Podeślę na @ warianty tras do wyboru z ew. Kosztami.
PolubieniePolubienie
Witam,
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, choć wyjazd dopiero w lipcu to chcemy się jak najlepiej przygotować bo jest to nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji i pierwszy na taką odległość autem.
Jakby Pan mógł wysłać różne opcje to byłoby super jedziemy w 6 osób i każda para swoim autem więc trzeba się jak najlepiej przygotować do wyjazdu żeby się w trasie zgrać. Wyruszamy z Pyskowic (koło Gliwic) na 10 dni więc winiety na tydzień niewiele się zdadzą ( już posprawdzałam sobie orientacyjne ceny winiet na poszczególne kraje). Nasz cel to wyspa Ciovo a dokładnie Okrug Gornj wiem że często jest tam korek (Torgir). Proszę o przesłanie wskazówek oraz tras na : olatworzy@gmail.com bardzo nam się przydadzą i z góry dziękuję za wszelką pomoc chciałabym żeby dla wszystkich był to udany wyjazd jako że zajmuje się organizacją tego wyjazdu dużo zależy ode mnie 😉
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Jeśli jedziecie w lipcu polecam lekturę wpisu https://niedzielnyturystablog.wordpress.com/2017/05/31/droga-nad-adriatyk-skuteczne-sposoby-na-korki/
Trasy prześlę na @. W razie pytań proszę pytać :).
PolubieniePolubienie
Hej, warianty tras przesłane:).
Zapraszamy wszystkich chętnych do polubienia stronki i fanpejdza niedzielnyturysta.pl na fb. Wkrótce wrzucimy kolejną porcję praktycznych wskazówek. Szerokości na trasie i być może do zobaczenia w Chorwacji 🏖🛣🌞
PolubieniePolubienie
Witam!
Mam pytanie odnośnie podanych przy trasach czasów przejazdów. Czy to są czasy spędzone na kołach czy wliczone są w to odpoczynki? Przy okazji pytanie jak często i jak długo odpoczywacie podczas tak długich podróży?
Pozdrawiam!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Przy trasach są podane czasy przejazdów, które nie uwzględniają ew. Postojów. Jeździmy na noc, więc jest mniejszy ruch na drogach. W planie trasy uwzględniamy przerwy: Czechy zakup winiety, Austria zakup winiety, Austria Mureck- tuż przed granicą ze Slowenią tankowanie , Chorwacja za tunelem Sveti Rok. Do podanego czasu na mapach trzeba doliczyć jakąś godzinę a nawet czasem dwie bo natury nie oszukasz ;). Czas dojazdu zalezy także od ew.utrudnień drogowych o czym przeczytasz na stronie w artykule „drogą nad Adriatyk. Skuteczne sposoby na korki”
PolubieniePolubienie
Bardzo dziękuję za odpowiedź i dziękuję za świetne źródło informacji w postaci Waszego bloga!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję za pozytywną opinię. Tutaj tylko praktyczne i sprawdzone informacje. Zapraszamy ponownie :). Zachęcam do odwiedzin, zadawania pytań i polubienia naszego fanpejdza fb niedzielnyturysta.pl .Szerokości na trasie do Chorwacji.
PolubieniePolubienie
It’s really a nice and useful piece of info.
I am happy that you just shared this useful information with
us. Please stay us up to date like this. Thank you for
sharing.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Thank you for the words of appreciation. I am glad I could help.
On the website niedzielnyturysta.pl only practical, verified and current information for travelers. Sharing is welcome 🙂
PolubieniePolubienie
Witam.
Mam rozumiec że trasy a1, b, c omijają płatne odcinki autostrady w Słowenii a różnice są jedynie w kilometrach. Czy dobrze rozumiem.
Artur
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Artur,
Trasa a1 i c jak najbardziej tak, przy trasie b jest błąd bo ściąga na płatny odcinek. ( do poprawy po urlopie) .Tak na szybko przy b aby ominąć płatny odcinek trzeba jechać z Ptuj lokalną drogą do miasta Podlehnik i tam na weżle podlehnik wjechać w kierunku na Zagrzeb.
PolubieniePolubienie
Dokładnie tak, to trzy warianty. Najważniejsze w tym roku to jazda lokalnymi drogami i jesli już wjazd na przejście Macelj to od węzła podlehnik.
PolubieniePolubienie
Witajcie.
Od 2 dni analizuję trasę przez Słowenię aby nie kupować winiet.
Na oficjalnej stronie ichniejszego GDDKiA (www.dars.si) (https://www.dars.si/Dokumenti/Toll/Toll_system_and_roads/Vignette_system_299.aspx), jest mapa płatnych dróg. Po jej zbliżeniu jasno widać, że rondo w Podlehnik oraz kilka set metrów autostrady po wjeździe są płatne. Dodatkowo w oficjalnym piśmie DARS (firma obsługująca autostradę w Słowenii), jasno piszą, iż nie karzą mandatem, tylko jeśli ktoś pokonuje to rondo wjeżdżając z drogi bezpłatnej i zjeżdża na bezpłatną. W innym wypadku, można się spodziewać mandatu.
Poddaję pod rozwagę.
Będę tam w Sobotę więc sprawdzę na własnej skórze.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ros1,
Dzięki za komentarz. Mapa płatnych dróg na stronie dars.si jest mocno przesunięta względem trasy- widać to przy zbliżeniu. Wjazd od miasta Podlehnik z drogi niepłatnej na autostradę przez węzeł podlehnik jest bezpłatny. Jesli masz wątpliwość podaj @ a podeślę Ci mapkę z bezpłatną trasą, którą Dars.si potwierdził.Jedziesz w sobotę , więc sugeruję zmienić plany i pojechać przez inne najbliższe przejście Cvetlin lub Ormoz… na 99% trafisz na graniczny korek.
PolubieniePolubienie
Witam. Wczoraj jechałem do Chorwacji. Nawigacja miała wpisane punkty przelotowe w Słowenii aby ominąć płatne odcinki. Nie pamiętam z tych nerw w którym miejscu lecz jest remont lokalnej drogi i musiałem jechac jakaś droga gdzie dwa auta mijały się zjeżdżając na pobocze. Co za świat. Przed objazdem stal jakiś młody człowiek lecz tylko rozkładał ręce. Na drogę ta wróciłem tuż przed rozkładarka do asfaltu. ON w Murcku po przeliczeniu euro 4.3 wychodzi 5.09 zł.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Artur, dojechałeś szczęśliwie do celu. Niestety sytuacja przy granicy z uwagi na roboty drogowe stale ulega zmianie. Cena diesla w Mureck nawet ok. Biorąc pod uwagę cenę z Austriackiej autostrady 5,60 za On. Jechałeś na Macelj czy inne przejście graniczne?
PolubieniePolubienie
Jechałem na Macelj. Przed granicą wielkie remonty, lecz bez kolejki. Ale to był środek tygodnia około 17.00. Jechałem w Polsce A1 i na ostatnim MOP chyba stacja Schel On 5.39. Oczywiście zwykly. W tunelu w Czechach na wjeździe i wyjeździe jest chyba foto i gdy się zorientowałem na 60 jechałem chyba 78. Hmmm może będzie. Może jako.
PolubieniePolubienie
Witam. Od wczoraj jestem na miejscu, czyli wyspie Rab. Slowenie objechaliśmy planując przejechać granice w Cvetlin ale przez chęć objechania Ptuja przejezdzalismy granice we wsi Meja. Tak na prawdę jest to przejazd przez wieś ze znakiem granicznym w górach. Droga ok. Wąską ale cały czas asfalt. Brak jakiegokolwiek ruchu. Dojazd do autostrady zaraz przed bramkami. Na granicy było ok. 40 min korka więc nie chciało mi się stać.
I to na tyle. W Murecku rzeczywiście paliwo w najlepszej cenie. Droga dalej w Chorwacji to dramat. Ruch taki że praktycznie non stop w korku ale takie uroki wakacji.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ros1
Dzięki za cenne wskazówki. Dobrze , że już Jesteście na miejscu. Korki w sezonie to niestety norma. Meja to naprawę małe przejście ;).
Udanych wakacji w Cro. Pozdrowienia z Montenegro 🙂
PolubieniePolubienie
Witam!
Informacja sprzed kilku dni. Transfer danych wykorzystany przez Google Maps
– trasa: południowa Polska – Czechy – Austria – Słownia – Umag (Istria),
– dystans: 1760km (to dystans w obie strony),
– zużycie danych: 114MB.
Zysk: jadąc tam: 15min – objazd niedużego korka w Czechach, w drodze powrotnej: 1h – skierowanie na przejście graniczne Sečovlje – Plovanija i ominięcie tym samym korka na przejściu Dragonja – Kaštel.
Oczywiście zysk podawany jest przez Google Maps więc trudno ocenić czy był rzeczywisty jednak korek do przejścia Dragonja – Kaštel ciągnął się drogą E751 a my jadąc trasą 200 widzieliśmy go i przecięliśmy na rondzie (drogi E751 i 200). W efekcie utknęliśmy na granicy jedynie na 10 minut.
Zużycie danych w wielkości 114MB wydaje mi się naprawdę małe. Spokojnie zmieściło się w moim limicie danych na UE, w ramach abonamentu.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Sławku,
Dziękujemy za cenne wskazówki.
Mapy Google dobra rzecz, alternatywne przejścia graniczne w sezonie to podstawa aby nie stać w korkach. Miłego pobytu w Chorwacji 😊
PolubieniePolubienie
Oczywiście należy pamiętać, że to wszystko w granicach UE. Przez nieuwagę w BiC pociągnęlo mi trochę ponad 2 mb transferu i dopłata do abonamentu 82 zł. Trzeba na to zwracać uwage.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Zacheciles mnie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Cieszę się :). Szerokości na trasie!
PolubieniePolubione przez 1 osoba